پلاسمای پلک

پلاسما پلک یا درمان فیبروبلاست پلک چیست؟

پلاسما پلک یا فیبروبلاست درمانی پلاسما به یک روش زیبایی شناسی اشاره دارد که ممکن است به سفت شدن و بهبود ظاهر پوست کمک کند. برخی از متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است این درمان را به عنوان جایگزینی برای درمان های لیزر، تزریق یا جراحی ارائه دهند. درمان فیبروبلاست پلاسما یک روش غیرجراحی سفت کردن پوست است که از تخلیه انرژی بالا برای ایجاد زخم کوچک در پوست استفاده می کند.

این می تواند سلول های معروف به فیبروبلاست را برای ترمیم پوست و حفظ استحکام تشویق کند. سفت کردن پوست بدون جراحی یک روش نسبتا رایج است. این درمان کم تهاجمی دوره نقاهت کوتاه تری نسبت به گزینه های جراحی دارد، اما نتایج آن چندان چشمگیر نیست و به مدت طولانی دوام نمی آورد.هدف این درمان بهبود ظاهر ناحیه های پوستی مختلف با استفاده از پلاسما است که ماده ای داغ و گاز مانند است تا سلول های فیبروبلاست را در لایه عمیق تر پوست تحریک کند تا لایه های بیرونی پوست را ترمیم کند.

برخی موسسات پلاسما را به عنوان حالت چهارم ماده همراه با جامد، مایع و گاز توصیف می کنند. فیبروبلاست نوعی سلول پوستی است که پروتئین‌های کلاژن را در درم ترشح می‌کند، این سلول ها نقش مهمی در بهبود زخم و حفظ استحکام و سفتی پوست دارند. یک متخصص آموزش دیده از یک دستگاه قلم مانند استفاده می کند که پلاسما را برای درمان تخلیه می کند.

با اعمال انرژی به گاز، ابری از یون های باردار ایجاد می کند که بسیار داغ است و تابش الکترومغناطیسی ساطع می کند. با استفاده از این دستگاه، فرد می تواند یک جریان الکتریکی هدفمند و داغ را به پوست آزاد کند تا یک سوراخ کوچک یا آسیب کوچک در پوست ایجاد کند. در پاسخ به آسیب میکروبی، فیبروبلاست ها فعال شده و سعی در ترمیم و بازسازی پوست دارند.

مزایای پلاسما پلک

طبق مقاله ای در سال 2022، فرآیند درمان با فیبروبلاست پلاسما به لایه بیرونی پوست اجازه می دهد تا به عنوان یک پانسمان طبیعی عمل کند، از آسیب رساندن به لایه های عمیق تر پوست جلوگیری کرده و باعث بهبودی سریع تر می شود. این مقاله همچنین موارد زیر را به عنوان مزایای این روش ذکر می کند:

 • دقت بالا برای هدف قرار دادن مناطق خاص
 • زمان عملیات کوتاه
 • بدون خونریزی
 • آسیب کمتر به سایر بافت ها و تشکیل سریع لایه محافظ
 • درمان سریع
 • بازگشت فوری به فعالیت های معمول
 • بدون جای زخم قابل مشاهده
 • بدون هیپرپیگمانتاسیون
 • بدون عفونت
 • بدون درد
 • واکنش التهابی بسیار خفیف
bn5

عوارض احتمالی درمان با روش پلاسما پلک

مشابه سایر روش‌های غیرجراحی سفت‌کردن پوست مبتنی بر انرژی، مانند نور شدید پالسی، ریز جریان صورت، و سونوگرافی متمرکز صورت با شدت بالا، درمان با فیبروبلاست پلاسما پلک باید توسط حکم هیئت پزشکی و سازمان غذا و دارو (FDA) تنظیم شود. در حالی که تحقیقات اولیه ممکن است امیدوار کننده باشد، منبع معتبر FDAT هشدار می دهد که این درمان هنوز مجوز یا تاییدیه ای برای هیچ روش زیبایی که قصد بهبود ظاهر پوست را دارد ندارد. اگر این درمان توسط افراد غیر متخصص انجام شود گزارش هایی از عوارض جانبی جدی و بالقوه وجود دارد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سوختگی درجه دو و سه
 • عفونت
 • تغییر رنگ پوست
 • جای زخم
 • آسیب عصبی

پلاسما پلک چگونه کار می کند؟

درمان فیبروبلاست پلاسما از یک دستگاه قلم پلاسما استفاده می کند که یک قوس کوچک گازی از گاز پلاسما یونیزه را به مناطق کوچکی از پوست تخلیه می کند. نوک پلاسما مستقیماً پوست را لمس نمی کند، اما در عوض یک میکرو جریان هدفمند را درست بالای پوست آزاد می کند. سپس این پالس‌ها به صورت سطحی پوست را کربن می‌کنند و باعث می‌شوند که ناحیه اطراف پوست کوچک شود. به این ترتیب پوست شل روی پلک فورا سفت می شود. ناحیه تحت درمان به شکل نقطه شروع به بهبود می کند. این نقاط/پوسته‌ها به تدریج در عرض چند روز از بین می‌روند و بافت‌های زیرین را سفت می‌کنند و مقدار زیادی کلاژن طبیعی را تحریک می‌کنند که در نتیجه پوستی سفت‌تر، نرم‌تر و صاف‌تر می‌شود.این تکنیک باعث می‌شود که الیاف پوست به هم نزدیک‌تر شوند و در نتیجه اثری سفت‌کننده و لیفت‌کننده ایجاد شود. به طور خلاصه، لیفت چشم پلاسما ظاهری طبیعی و جوان‌تر به شما می‌دهد.

ض3ص4قثفقغ

کاربرد پلاسما پلک

این درمان یک درمان عالی است که برای نواحی حساس اطراف چشم ایده آل است، زیرا فقط سلول های سطحی پوست هدف قرار می گیرند و از زیبایی های تزریقی استفاده نمی شود، زخم باز یا خطر ایجاد اسکار وجود ندارد. فیبروبلاست پلاسما تراپی / پلاسما پلک یک روش سفت کردن پوست است که سر و صدای زیادی در صنعت زیبایی پزشکی ایجاد کرده است. فیبروبلاست یک روش انقلابی مطلق است که نیاز به جراحی صفر دارد. این یک درمان غیر جراحی و غیر تهاجمی است که برای سفت کردن و لیفت کردن پوست، کوچک کردن پوست اضافی، چین های پا کلاغی، کیسه ها و چین و چروک طراحی شده است.

این درمان به قدری گسترده است که می تواند موارد زیر را نیز درمان کند:

 • کیسه های چشم و پلک های افتاده
 • اسکار آکنه / اسکار جراحی
 • سفت کردن شکم / علائم کشش
 • رنگدانه ها و لکه های پیری و لک های خورشید
 • هر گونه چین و چروک یا شلی/ افتادگی پوست
 • منافذ بزرگ
 • مجسمه سازی بینی
 • خطوط گردن• خطوط لب / عدم تعادل لب‌ها
 • خطوط پیشانی / چین های نازولبیال و خطوط ماریونت
 • برداشتن خال، دانه های میلا و برچسب پوستی…

تحقیقات نشان داده است که فیبروبلاست پلاسما می تواند تولید کلاژن پوست را به طور مداوم تا 1 سال تحریک کند.نتایج دائمی هستند اگرچه روند طبیعی پیری شما را متوقف نمی کند. شما باید نتایج را برای سالها مانند جراحی پلاستیک ببینید.

bn7

آیا پلاسما پلک درد دارد؟

قبل از شروع درمان، ما شما را از طریق این روش راهنمایی می کنیم و به هر سوالی که ممکن است داشته باشید پاسخ می دهیم. پلاسما فیبروبلاست یک روش 100٪ غیر تهاجمی است که فقط حدود 0.3 میلی متر از سطح اپیدرمی بالای سطح پوست را تحت تأثیر قرار می دهد که حتی کمتر از ابرو دوزی / میکروبلیدینگ زیبایی ا که 0.8 میلی متر است.

عملاً بدون درد است زیرا از بی حسی استوایی روی ناحیه تحت درمان استفاده می شود. در طول عمل، بسته به ناحیه ای که روی صورت/بدن تحت درمان است، ممکن است بیمار کمی احساس ناراحتی کند، نه درد واقعی. پس از حدود 20 دقیقه، پوست با ژل حاوی ویتامین ها و اسید هیالورونیک درمان می شود. عملکرد اصلی دومی حفظ آب و مرطوب نگه داشتن بافت های پوست قبل از شروع درمان فیبروبلاست پلاسما است.

سپس، متخصص مجموعه ای از نقاط ریز در مجاورت خطوط کششی روی پوست ایجاد می کند. این نقاط با قرار دادن یک قلم پلاسما در نزدیکی پوست ایجاد می‌شوند که جرقه‌های کوچکی را در حدود ۱ میلی‌متر از پوست تولید می‌کند. یا به طور دقیق تر: پالس های میکرو میلی متری “روشن شدن پلاسماتیک”. این روش بین 60 دقیقه طول می کشد و تاثیر فوری دارد. طی چند روز پس از درمان، فیبروبلاست‌های پوست برای تولید پروتئین، کلاژن و الاستین بیشتر فعال می‌شوند. بنابراین، تقویت اثر سفت کننده و سفت کننده با نتایج مطلوب در 8 هفته صورت میگیرد.

سوالات رایج پلاسمای پلک

پلاسما پلک یا تراپی پلاسما، یک روش غیرجراحی است که با استفاده از دستگاهی با قدرت الکتریکی بالا، انرژی را به صورت پلاسما از طریق یک نوک باریک و بر روی پوست منتقل می‌کند.

پلاسمای پلک برای درمان جوانسازی پوست، کاهش چین و چروک‌های صورت، درمان جوانسازی پلک، کاهش اندامشوری پوست و درمان آکنه و لک‌های پوستی استفاده می‌شود.

در جریان درمان پلاسما پلک، انرژی الکتریکی با قدرت بالا، پوست را تحت تأثیر قرار داده و باعث تشکیل پلاسما و تبدیل گازهای موجود در هوا به یون‌ها می‌شود. این یون‌ها باعث ایجاد جریان الکتریکی در پوست شده و به تنش و جمع شدن بافت پوست کمک می‌کنند.

نتایج پلاسمای پلک بستگی به نوع و شدت درمان، واکنش‌های بیولوژیکی هر فرد و منطقه‌های درمانی دارد، اما بعضی از نتایج قابل مشاهده می‌تواند در عرض چند روز تا چند هفته پس از درمان دیده شود.

مزایای پلاسما پلک شامل عملکرد غیرجراحی، عدم نیاز به جراحی و بدون استفاده از برش و خونریزی، زمان بازیابی سریع‌تر نسبت به جراحی، کمترین خطر عفونت و علامت‌های جانبی، و تاثیر طولانی مدت در کاهش چین و چروک‌های صورت می‌باشد. اما معایب پلاسمای پلک می‌تواند شامل قرمزی و تورم موقت پوست، خارش، تحریک پوست، و در برخی موارد ایجاد زخم و اسکار موقت باشد.

پلاسمای پلک تاثیر کوتاه مدتی دارد و نیاز به جلسات تکراری برای حفظ نتایج دارد. عموماً پس از 2 تا 3 جلسه اولیه، نیاز به جلسات حفظی در طول زمان ممکن است.

در طول درمان پلاسما پلک، بیشتر بی‌درد است. اما برخی افراد ممکن است احساس کوچکی و یا سوزشی کوتاهی در منطقه درمانی را تجربه کنند. قبل از درمان ممکن است موضعی برای کاهش درد استفاده شود.

bn4

مراقبت های بعد از پلاسما پلک

بلافاصله پس از درمان، برای چند ساعت ناراحتی و سوزش خفیف را تجربه خواهید کرد. معمولاً این ناحیه متورم می شود اما پس از 1-3 روز فروکش می کند. لطفاً محل را با استفاده از آب گرم تمیز و خشک نگه دارید و علاوه بر این می توان از کمپرس سرد برای کاهش تورم استفاده کرد.

در بسیاری از موارد، بیماران تا 6 هفته پس از درمان از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع استفاده کرده‌اند که به جلوگیری از نور مستقیم خورشید و تخت‌های آفتاب در طول فرآیند بهبودی کمک می‌کند. تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته است، معمولاً بعد از 3-5 روز، آن ناحیه را با آرایش یا ریمل نپوشانید.

بعد از 3-5 روز، پوسته پوسته می شود که ممکن است شما را وسوسه کند که پوسته ها را خراش دهید. این کار را نکنید. اجازه دهید این پوسته ها به طور طبیعی از صورت خارج شوند، در غیر این صورت ممکن است منجر به عفونت و در بدترین حالت زخم شوند. در موارد نادرتر، تاول ممکن است ظاهر شود، اما نگران نباشید، این همه بخشی از درمان است و  می بایست ما آن ناحیه را خشک و تمیز نگه ‌داریم. هنگامی که پوست بهبود یافت، بافت پوست جدیدی ظاهر می شود که به رنگ صورتی است. به تدریج این ناحیه از پوست به رنگ اصلی خود باز می گردد. به طور کلی تورم در عرض 1-3 روز کاهش می یابد، اما این می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. اگر بعد از درمان سؤالی دارید، لطفاً در تماس با یکی از کارکنان در کلینیک آویژه دریغ نکنید و ما خوشحال خواهیم شد که به شما کمک کنیم!