پاک کردن تاتو روشی برای حذف جوهر دائمی از پوست شما است. اگر تاتویی دارید که به هر دلیل میخواهید ان را پاک کنید، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است نوعی لیزر درمانی را پیشنهاد کند. حذف خالکوبی یا تاتو توسط متخصص پوست بی خطر است اما ممکن است عوارض جانبی مانند جای زخم داشته باشد.

تاتو چیست؟

در ابتدا یک تعریف از تاتو داشته باشیم. تاتو در واقع شکل دائمی اصلاح بدن است که در آن هنرمند، جوهر و رنگدانه (رنگ) را به پوست شما تزریق می کند. پاک کردن تاتو روشی برای حذف این جوهر دائمی از بدن شما است. به طور معمول، سیستم ایمنی بدن شما برای حذف ذرات خارجی از بدن شما کار می کند، اما ذرات جوهر برای حذف آن از سیستم ایمنی شما بسیار بزرگ هستند، به همین دلیل دائمی هستند. این روش می تواند یک فرآیند پیچیده باشد که ممکن است چندین جلسه طول بکشد. این به این دلیل است که دانه های جوهر دائمی از تاتوهای حرفه ای در زیر سطح پوست شما وجود دارد.

گزینه های مختلفی برای از بین بردن تاتو وجود دارد که رایج ترین آنها استفاده از لیزر است. اگر ناچار به پاک کردن تاتو هستید، با دکترهای کلینیک آویژه تماس حاصل فرمایید تا ببینید چه گزینه هایی برای از بین بردن آن وجود دارد.

 

پاک کردن تاتو چگونه انجام می شود؟

پاک کردن تاتو با لیزر یک فرایند پیچیده است که با استفاده از دستگاه لیزر انجام می‌شود. در این روش، نور با امواج قدرتمند توسط دستگاه لیزر به رنگ تاتو اعمال می‌شود تا رنگ تاتو را شکسته و به شکلی که بتواند توسط سیستم ایمنی بدن جذب و حذف شود، تجزیه کند.

فرایند پاک کردن تاتو با لیزر عموماً در بیمارستان‌ها یا مراکز تخصصی انجام می‌شود. در ابتدا، پزشک یا تکنسین لیزر با استفاده از دستگاه لیزر، روی پوست شما با تاتو کار می‌کند و نور لیزر را بر روی تاتو اعمال می‌کند. هنگامی که نور لیزر با رنگ تاتو برخورد می‌کند، رنگ تاتو شکسته می‌شود و به شکلی که بتواند توسط سیستم ایمنی بدن جذب و حذف شود، تجزیه می‌شود.

هر جلسه از لیزر با قدرت بیشتری به محل تاتو اعمال می‌شود و در نتیجه، رنگ تاتو به تدریج کمتر و کمتر می‌شود تا به نهایت تمیز شدن تاتو برسد. برای جلوگیری از تأثیرات جانبی مانند خشکی، قرمزی و التهاب، بین جلسات به مدت چند هفته تا چند ماهی فاصله داده می‌شود.

لازم به ذکر است که پاک کردن تاتو با لیزر یک فرایند پیچیده و زمان‌بر است و نتایج آن ممکن است برای هر شخص متفاوت باشد. همچنین، پیش از انجام هر جلسه از لیزر، بهتر است با پزشک یا تکنسین لیزر مشورت کنید و راهکارهای دیگر را نیز در نظر بگیرید.

آیا پاک کردن تاتو درد دارد؟

بسته به نوع حذف تاتویی که انتخاب می کنید، ممکن است سطوح مختلفی از درد یا ناراحتی وجود داشته باشد.  خیلی از افراد حذف تاتو را به احساس کوبیدن نوار لاستیکی بر روی پوستشان تشبیه می کنند. ممکن است پوست شما بعد از عمل درد داشته باشد. برخی از روش ها دردناک هستند، به همین دلیل است که جراح ممکن است به شما بیهوشی عمومی بدهد یا یک متخصص پوست، بی حس کننده موضعی را به پوست شما تزریق کند.

 

روش های پاک کردن تاتو چیست؟

حذف تاتو با استفاده از لیزر:

لیزرها پرتوهای نور متمرکزی هستند که روی پوست شما هدایت می شوند. لیزر ذرات جوهر را در پوست شما گرم می کند تا آنها را به ذرات کوچکتر تجزیه کند، که برای سیستم ایمنی شما راحت تر حذف می شود. برای از بین بردن تاتو خود  ممکن است چندین جلسه لیزر درمانی طول بکشد.

درم ابریژن:

درم ابریژن نوعی روش جراحی است که در آن یک ابزار ویژه لایه‌های بیرونی پوست شما را که حاوی جوهر تاتو هستند، از بین می‌برد. برای این روش به بی حسی موضعی یا عمومی نیاز دارید. پس از عمل، زخم باز روی پوست خود خواهید داشت که باید بهبود یابد.

لایه برداری شیمیایی:

در لایه برداری شیمیایی از مواد شیمیایی مانند اسید تری کلرواستیک برای پاک کردن جوهر دائمی از پوست استفاده می شود. ارائه دهندگان مراقب های بهداشتی مواد شیمیایی را روی پوست شما اعمال می کند، که باعث می شود لایه های بیرونی پوست شما لایه برداری شود.

جراحی:

یک روش برای برش پوست حاوی مواد جوهری است. پس از برداشتن پوست تاتو شده، جراح پوست باقیمانده شما را به هم می دوزد. این روش با خالکوبی های کوچک به خوبی کار می کند و برای خالکوبی های بزرگ موثر نیست.

کرم‌های پاک‌کننده تاتو:

کرم‌های پاک‌کننده تاتو در دسترس هستند، اما به اندازه سایر روش‌های درمانی در از بین بردن تاتو موفق نیستند. می توانید با مالیدن کرم روی پوست خود در جایی که تاتو ناخواسته دارید از کرم های پاک کننده در خانه استفاده کنید. اکثر کرم های پاک کننده تاتو حاوی اسیدهایی هستند که می توانند پوست شما را تحریک کنند یا به آن آسیب بزنند. کرم های پاک کننده تاتو به کندی کار می کنند، بنابراین ممکن است چندین ماه استفاده منظم طول بکشد تا نتیجه را مشاهده کنید.

پاک کردن تاتو با لیزر چگونه است؟

قبل از عمل، شما با یک پزشک متخصص و آموزش دیده ملاقات خواهید کرد که وضعیت شما را ارزیابی می کند و شما را در مورد فرآیند آگاه می کند. آنها پوست شما را ارزیابی می کنند و ممکن است سوالاتی بپرسند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • چه زمانی این تاتو را انجام دادید؟
  • آیا قبلاً تحت هیچ گونه روش پاک کردن تاتو قرار گرفته اید؟
  • آیا تاتو شما توسط یک آماتور انجام شده است یا حرفه ای؟

ارائه دهنده شما همچنین اندازه تاتو شما را اندازه گیری می کند و ممکن است از آن عکس بگیرد تا نتایج عمل شما را ثبت کند. پزشک شما بر اساس نوع و رنگ جوهر در تاتو و عمق رنگدانه تاتو در بدن شما یک برنامه درمانی را انتخاب می کند.

 

در طول روش حذف تاتو با لیزر، می توانید انتظار داشته باشید که موارد زیر رخ دهد:

شما عینک محافظ چشم می پوشید.

واکنش پوست شما به لیزر برای تعیین موثرترین طول موج لیزر برای درمان آزمایش می شود.

خود درمان شامل قرار دادن یک دست بر روی سطح پوست و فعال کردن نور لیزر به طور مکرر (پالس) روی سطح تاتو است. تاتو های کوچکتر به پالس های کمتری نیاز دارند و تاتوهای بزرگتر به تعداد بیشتری نیاز دارند. در هر صورت، تاتو نیاز به بازدیدهای متعدد برای درمان دارد. پس از هر درمان، تاتو باید کمرنگ تر شود. پس از هر جلسه، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دستورالعمل هایی را در مورد نحوه مراقبت از پوست به شما می دهد.

 

چرا پاک کردن تاتو با لیزر بیش از یک جلسه طول می کشد؟

زیرا وقتی تاتو خود را انجام دادید، هنرمند تاتو شما جوهر را به صورت لایه لایه اعمال می کند. از آنجایی که لیزرها رنگدانه جوهر را به ذرات کوچک‌تر می‌شکنند، پس از آن بین جلسات مدتی طول می‌کشد تا بدن شما جوهر را خارج کند. پوست شما نیز برای بهبودی نیاز به زمان دارد. اگر لیزر درمانی دریافت می کنید، این روش گاهی اوقات می تواند باعث تورم و تاول شود و به طور موقت رنگ پوست شما را تغییر دهد. گاهی اوقات ممکن است اسکار سطحی ایجاد شود یا پوست شما برای همیشه تغییر رنگ دهد.

 

آیا حذف تاتو با لیزر به طور کامل تاتو را پاک می کند؟

بله، با استفاده از لیزر می‌توان تاتو را به طور کامل پاک کرد، اما باید توجه داشت که این فرایند ممکن است زمان‌بر و دردناک باشد و نیاز به چندین جلسه داشته باشد. همچنین، در برخی موارد، نمی‌توان تمامی رنگ‌های تاتو را به طور کامل از بین برد، به خصوص در تاتوهایی که شامل رنگ‌های قرمز و سبز هستند.

لیزر با استفاده از نور با امواج قدرتمند، رنگ تاتو را شکسته و به شکلی که بتواند توسط سیستم ایمنی بدن جذب و حذف شود، تجزیه می‌کند. هر جلسه از لیزر با قدرت بیشتری به محل تاتو اعمال می‌شود و در نتیجه، رنگ تاتو به تدریج کمتر و کمتر می‌شود تا به نهایت تمیز شدن تاتو برسد.

با این حال، لازم به ذکر است که پاک کردن تاتو با لیزر یک فرایند پیچیده است و نتایج آن ممکن است برای هر شخص متفاوت باشد. همچنین، قبل از تصمیم گیری برای پاک کردن تاتو با لیزر، بهتر است با پزشک یا تکنسین لیزر مشورت کنید و راهکارهای دیگر را نیز در نظر بگیرید.

 

پاک کردن تاتو در خانه امکان پذیر است؟

انواع پاک کننده های تاتو در خانه وجود دارد که توسط پزشکان آویژه توصیه نمی شود زیرا ممکن است به پوست شما آسیب برساند یا باعث عفونت شود. کرم‌های پاک‌کننده تاتو نوعی درمان خانگی هستند که در آن کرم را مانند لوسیون روی پوست خود می‌مالید. این محصولت ادعا می کنند که با استفاده از مواد شیمیایی قوی، ذرات جوهر دائمی را در پوست شما تجزیه می کنند. موفقیت کرم های پاک کننده تاتو متفاوت است و بسیاری از افراد پس از استفاده از کرم دچار سوزش پوست و حساسیت می شوند.

نوع دیگری از فرآیند پاک کردن تاتو در خانه، سالابریشن است که لایه های بالایی پوست را با استفاده از مالش نمک تهاجمی از بین می برد. این نوع پاک کردن می تواند باعث درد و یا منجر به عفونت شود. اگر واقعا قصد پاک کردن تاتو خود را دارید، به کلینیک زیبایی آویژه مراجعه کنید و سعی نکنید تاتو خود را به تنهایی در خانه پاک کنید.

 

پاک کردن تاتو چقدر طول می کشد؟

این درمان بسته به اندازه، رنگ و محل تاتو زمان متفاوتی را می طلبد. ممکن است از چند دقیقه برای برداشتن تاتو با لیزر یا چند ساعت برای برداشتن جراحی متغیر باشد. ممکن است به چندین جلسه حذف تاتو نیاز داشته باشید، به خصوص اگر برداشتن تاتو با لیزر را انتخاب کنید. ممکن است بین شش تا 12 جلسه و گاهی اوقات بیشتر طول بکشد تا نتایج را ببینید.

 

بعد از پاک کردن تاتو چگونه از پوست خود مراقبت کنم؟

پزشک کلینیک آویژه دستورالعمل هایی را در مورد نحوه مراقبت از پوست خود پس از انجام عمل پاک کردن خالکوبی مورد بحث قرار می دهد. بلافاصله پس از درمان، می توانید از کیسه یخ برای تسکین ناحیه تحت درمان استفاده کنید. ممکن است لازم باشد از کرم یا پماد آنتی بیوتیک موضعی روی پوست خود استفاده کنید. برای محافظت از محل باید از بانداژ استفاده کنید. می توانید روز بعد دوش بگیرید، اما بهتر است از شستشوی ناحیه آسیب دیده خودداری کنید. همچنین هنگام بیرون رفتن از منزل باید ناحیه تحت درمان را با کرم ضد آفتاب بپوشانید. سعی کنید بعد از درمان پوست خود را شیو نکنید زیرا ممکن است منجر به زخم شود.

 

آیا روش های درمانی ذکر شده بی خطر هستند؟

بله، اگر تاتو خود را توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دارای مجوز یا گواهی که در این امر تخصص دارد، پاک کنید روش های ذکر شده بدون خطر هستند.

به لطف فناوری جدیدتر، درمان تاتو با سیستم های لیزر بسیار مؤثرتر شده است و خطر کمتری برای ایجاد اسکار وجود دارد. فقط به یاد داشته باشید که این توصیه به طور کلی است و نباید جایگزین راهنمایی های ارائه دهنده شما شود. برای جزئیات در مورد موارد خاص خود، ملاقاتی با پزشک پاک کردن تاتو آویژه در نظر بگیرید.

مزایای حذف تتو چیست؟

  • به طور موثر از شر تتو های ناخواسته خلاص شوید.
  • ظاهر و اعتماد به نفس خود را بهبود بخشید.
  • زمان بهبودی محدود پس از لیزر را تجربه کنید.
  • حداقل مقدار درد یا ناراحتی را حس می کنید.
  • روشی نسبتا ایمن است.

 

خطرات یا عوارض پاک کردن تاتو چیست؟

مانند هر روش دیگری، خطرات بالقوه مرتبط با روش های حذف تتو وجود دارد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

جای زخم

عفونت ها

تغییر رنگ پوست

تحریک پوست یا راش

درد یا ناراحتی

شما نباید سعی کنید تتوی خود را خودتان در خانه پاک کنید. در بهترین حالت، تلاش ها بی نتیجه خواهد بود. در بدترین حالت، آنها می توانند برای سلامتی شما خطرناک باشند.