آر اف حرارتی یک درمان زیبایی است که برای جلوگیری از افتادگی و شلی پوست استفاده می شود و به سفت شدن پوست کمک زیادی می کند کسانی که به این روش علاقه مند هستند اغلب این روش را برای بازگرداندن ظاهری جوان تر به پوست خود در نظر می گیرند.این روش ایمن ممکن است نتایج مطلوبی را به همراه داشته باشد، به ویژه زمانی که فردی از یک پزشک متخصص مانند جراح پلاستیک یا متخصص پوست که مخصوصاً در استفاده از آن آموزش دیده است، استفاده کند. آر اف حرارتی به طور کلی بی خطر است و می تواند جایگزین خوبی برای جراحی های دردناک باشد. این درمان ضد پیری، صورت و بدن را هدف قرار می دهد، از یک جریان گرم استفاده می کند که چربی را نرم و پوست را تقویت می کند.

این ماده به لایه‌های پوست نفوذ می‌کند تا به طور انتخابی بافت پوست و ماتریکس سلولی اضافی را که فیبرهای کلاژن در آن جاسازی شده‌اند، گرم کند. این باعث انقباض فوری کلاژن و تسریع تولید کلاژن و فیبرهای الاستین جدید برای ایجاد پوستی صاف تر، سالم تر و جوان تر می شود.

یک بررسی سیستماتیک در سال 2022 منبع معتبر این روش را به عنوان استفاده از فرکانس رادیویی با دوز پایین برای ترویج جوانسازی پوست توصیف می کند. فرکانس رادیویی، معمولاً حدود 450 کیلوهرتز، به انرژی حرارتی تبدیل می‌شود و «آسیب‌های» کوچکی در سطوح پایین‌تر پوست ایجاد می‌کند که باعث ترمیم بافت و لخته شدن می‌شود. به دلیل حداقل آسیب و تغییرات ملانین برای انواع پوست بی خطر است. این امر به همراه سایر تغییرات باعث سفت شدن پوست و کاهش جای زخم، چین و چروک و چربی می شود.

در سال 2002، سازمان غذا و داروی آمریکا اولین دستگاه آر اف حرارتی را برای کاهش چین و چروک های صورت تایید کرد. از آن زمان، فناوری های جدیدتر ویژگی های پیشرفته ای را معرفی کردند. فرد می تواند انتخاب کند که این روش را در مطب متخصص انجام دهد، یا می تواند دستگاه مورد تایید  را برای استفاده در خانه خریداری کند.

 

نوع عملکرد آر اف حرارتی

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که حفظ دمای بیش از 115 درجه فارنهایت (46.11 درجه سانتیگراد) به مدت 3 دقیقه یا بیشتر باعث می شود پوست پروتئین های شوک حرارتی آزاد کند. این پروتئین ها به تولید کلاژن مورد نیاز برای سفت شدن پوست کمک می کنند. دوره طول درمان آر اف حرارتی نسبتا کوتاه است و از آنجایی که روشی غیرتهاجمی است، فرد می تواند بلافاصله به روال روزانه خود بازگردد. با این حال، پس از درمان، برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی، از جمله: درد، سرخی، ورم و تیره شدن پوست را تجربه کنند که تمامی عوارض فوق گذرا و موقت هستند.

در حالی که ارائه دهندگان خدمات و تولیدکنندگان مزایای آن را تبلیغ می کنند، شواهد علمی در حمایت از استفاده از سفت کردن پوست به وسیله آر اف حرارتی محدود است. بر اساس یک بررسی منبع معتبر مطالعاتی در سال 2015، اکثر شواهد اثربخشی کلی آر اف حرارتی را در صورت استفاده برای سودمندی پوست ثابت نکردند. با این حال، یک مطالعه جدیدتر در سال 2020 اشاره کرد که این روش به طور کلی ایمن و مؤثر است. با این حال، همچنین بیان کرد که به اندازه روش های جراحی برای سفت کردن پوست موثر نیست. این مطالعه همچنین اشاره می‌کند که مزیت اصلی ایمنی، همراه با زمان محدودی است که فرد برای بهبودی در مقایسه با روش‌های سفت کردن پوست با جراحی نیاز دارد. به طور کلی، دانشمندان باید مطالعات بیشتری را برای ارائه بهتر شواهد در مورد مزایای استفاده از این روش انجام دهند.

فرکانس رادیویی ممکن است به سفت شدن پوست کمک کند، اما ممکن است برخی از مزایای اضافی پوست را نیز به همراه داشته باشد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

همتراز سازی پوست (Skin leveling)

مطالعه ای که در سال 2017 انجام شد نشان داد که شرکت‌کنندگانی که پنج تا هشت جلسه درمان را تجربه داشتند، از بهبود شکل بدن کاملا راضی بودند.

 

کاهش چین و چروک با آر اف حرارتی

در مطالعه ای دیگر در سال 2018 که بر روی حدود 70 زن انجام شد، محققان دریافتند که ظاهر چین و چروک ها پس از سه جلسه که طی 6 هفته پخش شد، به بهبودی کامل دست یافتند.

 

لاغری صورت با آر اف حرارتی

در سال 2017، محققان به اثرات درمان با فرکانس رادیویی بر روی چربی صورت پرداختند. آنها دریافتند که پس از 5 هفته درمان، 90 درصد از زنان کاهش چربی صورت را در ناحیه ی مورد نظرشان، تجربه کردند.

 

عوارض احتمالی و نقاط ضعف آر اف حرارتی

محتمل ترین خطر درمان با فرکانس رادیویی برای سفت شدن پوست، قرار گرفتن در معرض بیش از حد نور خورشید است که می تواند منجر به سوختگی شود. عوارض جانبی اضافی ممکن است شامل موارد بلک اسپات ها به روی صورت، سرخی، درد و ورم باشد.

پیری پوست ممکن است به دو فرآیند تقسیم شود: پیری درونی و بیرونی. اولی یک فرآیند طبیعی، آهسته و تدریجی است. مورد دوم در اثر عوامل محیطی مانند قرار گرفتن نامناسب در معرض نور خورشید تشدید می شود. هر دو با تغییراتی در خواص مورفولوژیکی و بیومکانیکی پوست همراه هستند

خصوصیات بالینی اصلی پوست سالخورده افزایش زبری و از دست دادن خاصیت ارتجاعی (شل شدن) است. درم انسان عمدتاً از کلاژن تشکیل شده است که از 3 زنجیره پلی پپتیدی تشکیل و توسط یک ترکیب مارپیچ سه گانه تثبیت شده اند. با استفاده از میکروسکوپ میتوان مشاهده کرد که با افزایش سن، تراکم شبکه کلاژن افزایش یافته و پایداری پیوندهای متقابل کاهش می یابد. الاستین، جزء اصلی الیاف الاستیک در درم، علائم کاهش عملکرد خود را نشان می دهد و مقاومت و ظرفیت کشش کمتری را ایجاد می کند.

در میان روش های غیر تهاجمی برای درمان چین و چروک و شلی پوست، آر اف حرارتی یکی از پرکاربردترین روش هاست. هدف این روش تحریک تغییرات در ساختار کلاژن و القای نئوکلاژنز با تولید نیروی حرارتی در لایه‌های عمیق پوست و بافت زیر جلدی است.

استفاده از فرکانس های رادیویی-حرارتی برای درمان شلی و چین و چروک پوست به وسیله منبع گرما برای دناتوره سازی کلاژن (که در دماهای بین 50 درجه سانتیگراد تا 75 درجه سانتیگراد در درم رخ می دهد) نتیجه بخش است و بهترین نتیجه آن انقباض پوست است. این فرآیندها منجر به ترمیم بافت، ایجاد بازسازی طولانی مدت پوست می شود.

مقدار کلاژن سنتز شده به شدت گرمایش بافت همبند بستگی دارد. به منظور تأثیر مؤثر آر اف حرارتی  در درمان شلی چین و چروک پوست، داشتن دانش نه تنها در مورد روند پیری پوست، بلکه در مورد پارامترهای مورد استفاده مانند فرکانس و توان دستگاه، زمان درمان و دما نیز ضروری است.